Ημέρα κατά της Βίας στα σχολεία

6 Μαρτίου : ημέρα κατά της βίας στα σχολεία .

Ευχαριστούμε την κ. Τσελέπη Λυδία - δασκάλα της Στ2 - για την ενημέρωση των μαθητών μας.

Συμβουλές προς τους γονείς (Πώς αντιδρούμε)billy bully_no_bullying_hg_clr

Βήμα 1: Ακούστε προσεκτικά το παιδί σας και δείξτε ενδιαφέρον,υποστήριξη και κυρίως ψυχραιμία.

Βήμα 2: Δώστε λογικές συμβουλές. Μην το ενθαρρύνετε να προβάλλει αντίσταση.

Βήμα 3: Βοηθείστε το να αναπτύξει στρατηγικές αποφυγής και να κάνει φίλους.

Βήμα 4: Διευκρινίστε συζητώντας με το παιδί αν ο εκφοβισμός γίνεται επαναλαμβανόμενα και έχει ένα μοτίβο.

Βήμα 5: Συνεργαστείτε με τους δασκάλους του παιδιού. Δείξτε ψυχραιμία και υπομονή. Χρειάζεται παιδαγωγική αντιμετώπιση.

Βήμα 6: Συνεχίστε να συνεργάζεστε με το Σχολείο και μετά την αναφορά του περιστατικού.

Βήμα 7: Ενθαρρύνετε τα παιδί να μιλά στο δάσκαλο ή τη δασκάλα της τάξης του, γιατί αυτόν/αυτήν εμπιστεύεται.

Βήμα 8: Μην έρχεστε σε επαφή με τους γονείς του εκφοβιστή ή το παιδί. Ένας άλλος εκφοβισμός δεν είναι αποτελεσματικός.

Βήμα 9: Βρείτε τρόπους να ενθαρρύνετε το παιδί σας.

Βήμα 10: Γονείς και δάσκαλοι μπορούν να βρουν λύσεις στο πρόβλημα της βία στο Σχολείο με ψυχραιμία, σχέδιο, ενθάρρυνση και σταθερότητα.

Πιθανά δείγματα πως το παιδί σας δέχεται εκφοβισμό:

• Είναι απρόθυμο ή αρνείται να πάει στο Σχολείο.
  • Αισθάνεται άρρωστο τα πρωινά.
  • Κάνει σκασιαρχείο.
  • Φοβάται να πάει μόνο του στο Σχολείο και σας ζητά να το πάτε με το αυτοκίνητο.
  • Πηγαίνει ξαφνικά άσχημα στα μαθήματα.
  • Γίνεται «ακοινώνητο», αρχίζει να έχει προβλήματα ομιλίας.
  • Έχει εφιάλτες και προβλήματα ύπνου ξαφνικά.
  • Αρχίζει να ζητά παραπάνω χρήματα ή και να κλέβει.
  • Αρνείται να μιλήσει για το τι δεν πάει καλά.
  • Δίνει απίθανες δικαιολογίες για ό,τι συμβαίνει.
  • Έχει ανεξήγητους μώλωπες, γδαρσίματα, γρατσουνιές.
  • Εκφοβίζει χωρίς λόγο άλλα παιδιά ή / και τα αδέλφια του.
  • Γίνεται απρόσμενα επιθετικό ή παράλογο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν παρατηρήσετε κάποιες από τις παραπάνω συμπεριφορές δεν σημαίνει αυτόματα πως το παιδί σας

δέχεται εκφοβισμό. Θα πρέπει όμως να έχετε το νου σας. Πιθανόν να χρειαστεί να μιλήσετε με το δάσκαλο/α του.

Πηγή : Ιστοσελίδα Σχολικού Συμβούλου 1ης εκπ/κής περιφέρειας.