12/ΘΕΣΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ347322-happy-kids-thumb5126548-1

ΠΡΟΣ :

ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΔΗΜΟΥ ΣΙΘΩΝΙΑΣ

ΘΕΜΑ : Γνωρίζω ? αγαπώ ? φροντίζω τον τόπο μου .

Αξιότιμε κ. Διευθυντά ? αγαπητοί συνάδελφοι

Ζούμε σε ένα παραδεισένιο τόπο , με απίστευτες ομορφιές . Με θησαυρούς που η φύση μας χάρισε απλόχερα. Ως εκπαιδευτικοί πιστεύω πως πρέπει να τους γνωρίσουμε στους μαθητές μας , γιατί μόνο αν τους γνωρίσουν θα τους αγαπήσουν και θα τους προστατέψουν.

Ένας θησαυρός είναι και ο παραδοσιακός οικισμός του «Παρθενώνα» , κτισμένος σε ένα μαγευτικό μέρος , με υπέροχη θέα στον Τορωναίο κόλπο και θαυμάσια αρχιτεκτονική με καλοσυντηρημένα αρχοντικά και πλακόστρωτα δρομάκια.

Θα θέλαμε πολύ οι μαθητές των σχολείων του Δήμου Σιθωνίας να γνωρίσουν αυτό το θησαυρό και γι? αυτό σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, την Δημοτική Αρχή και τον Πολιτιστικό Σύλλογο «Παρθενών» οργανώνουμε στις 5 Απριλίου 2012 ένα μεγάλο περίπατο για μαθητές Ε΄και Στ΄τάξης από τον Ν.Μαρμαρά στον Παρθενώνα.

Οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης αφού περπατήσουν την πανέμορφη διαδρομή (οι μαθητές της Ε΄ μόνο θα κατέβουν), θα ξεναγηθούν στον «Παρθενώνα» από μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου , θα γνωριστούν και θα παίξουν με συμμαθητές τους από άλλα σχολεία και θα νιώσουν ότι ανήκουν στον ίδιο Δήμο.

Θεωρούμε πως αυτή η δράση μπορεί να επαναληφθεί το επόμενο έτος με την οργάνωση άλλου σχολείου του Δήμου.

Θα ληφθούν όλα τα μέτρα για την προστασία των μαθητών με πρόνοια της Δημοτικής Κοινότητας και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων με πολλά σημεία ξεκούρασης στη διαδρομή.

Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε έως τις 15 Μαρτίου αν θα συμμετάσχετε και ποιος θα είναι ο αριθμός των μαθητών και εκπ/κών που θα συμμετάσχει.

Για περισσότερες πληροφορίες επικ. με το Δ/ντή του σχολείου Ν.Μαρμαρά στο τηλ. 2375071244 κιν. 6978096153

Για το Σύλλογο Διδασκόντων                                                 Για το Σύλλογο Γονέων

Ο Δ/ντής του Σχολείου                                                           Η πρόεδρος

Ορφανίδης Σάββας                                                              Τοπάλη Ελπίδα