Σχέδιο Εργασίας

ΤΜΗΜΑ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠ/ΚΟΙ

Ένταξης

Όλοι οι εκπ/κοί του σχολείου με την καθοδήγηση της κ. Χριστίνας Νικολάου

ΘΕΜΑ : Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία

ΒΑΣΙΚΗ ΕΠΙΔΙΩΞΗ :

Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση όλων των μαθητών του σχολείου   για τα άτομα με ειδικές ανάγκες.

ΜΕΘΟΔΟΣ ? ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Οργάνωση δραστηριοτήτων σε κάθε τάξη του σχολείου σε   συνεργασία με τον εκπαιδευτικό της τάξης.

ΣΤΟΧΟΙ

Να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές και να κατανοήσουν την   έννοια της διαφορετικότητας.

Να μάθουν τον τρόπο   επικοινωνίας των κωφών και τυφλών μαθητών (νοηματική, κώδικα μπραιγ).

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Αφήγηση παραμυθιού , που αφορά τα άτομα με κινητικά   προβλήματα. Μετάφραση τραγουδιού στην ελληνική νοηματική γλώσσα και   παρουσίαση σε όλα τα παιδιά του σχολείου. Δημιουργία απτικής εικόνας με τη   βοήθεια της Α΄τάξης του σχολείου. Δημιουργία αφίσας από τη Γ΄- Δ΄τάξη. Συζήτηση και προβολή ταινίας   μικρού μήκους με τη Δ΄ τάξη. Μετάφραση των λέξεων αγάπη, ειρήνη, φιλία με τη   βοήθεια του δαχτυλικού αλφάβητου ( Ε΄τάξη). Με την Στ΄τάξη , μάθαμε το   σύστημα μπραιγ και έπειτα με τη βοήθεια της δασκάλας τους, έγραψαν τα ονόματα   τους. Βιωματικά παιχνίδια με αναπηρικό καροτσάκι (διοργάνωση αγώνων ).   Εποπτικό υλικό σε όλους τους χώρους του σχολείου.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ : Συζήτηση με τους μαθητές του σχολείου

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ : Ανάρτηση στην ιστοσελίδα του σχολείου