Πράξη ΟΔΠ

ΠΡΑΞΗ 17η / 06-05-2014

Σήμερα Τρίτη 06/ 05/ 2014, και ώρα 11.30 π.μ. μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του Σχολείου συνήλθε ο Σύλλογος Διδασκόντων του 12/θ. Δημοτικού Σχολείου Νέου Μαρμαρά , σε έκτακτη συνεδρίαση με θέμα: «Σύσταση Ομάδας Δράσεων Πρόληψης (Ο.Δ.Π.) ανά σχολική μονάδα»

Παρόντα ήταν τα παρακάτω μέλη του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου.

1.Ορφανίδης Σάββας ? Δ/ντής , 2.Καπλάνης Γεώργιος- Υπ-ντής 3. Καραδήμου Ανθίτσα , 4. Φερενίδου Πολυξένη ,5. Σαββίδης Οδυσσέας , 6. Καραδήμου Αννέτα , 7. Τσαουσίδου Αγάπη , 8. Φούντου Ευδοξία , 9. Βασιλειάδου Σοφία , 10. Πιτσίλκα Ελένη, 11. Καλλέα Συρίγω , 12. Ιωαννίδου Σοφία 13. Ρεβενικιώτη Ευδοξία , 14. Μπαλατσού Αλίκη , 15. Παναγιώτου Δωροθέα , 16. Καλαϊτζίδης Ευθύμιος , 17. Σαρρηκώστας Κων/νος , 18. Νικολάου Χριστίνα , 19. Ζιγγελή Τριγώνα , 20. Αλέγρα Βασιλεία , Σταυρίδης Σταύρος, Χαρμπαλής Θωμάς

Στην εισήγησή του ο Διευθυντής του Σχολείου αναφέρει ότι με την 4077/28-04-2014 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων δημιουργείται σε κάθε σχολείο Ομάδα Δράσεων Πρόληψης (ΟΔΠ) ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού από εκπαιδευτικούς μόνιμους που θα ενταχθεί στο δίκτυο που δημιουργεί το υπουργείο.

Σκοπός της ομάδας ΟΔΠ είναι να :

1. Συνεργάζεται με ΕΣΥΔΠ και την ΠΟΔΠ και έχει την ευθύνη εφαρμογής δράσεων στο επίπεδο της σχολικής μονάδας

2. Βοηθά στην διεξαγωγή εκτιμήσεων σε επίπεδο σχολικής μονάδας για τον καθορισμό της συχνότητας του φαινομένου της σχολικής βίας, του τρόπου και του τόπου εμφάνισής του, του τρόπου αλληλεπίδρασης των μαθητών και των ενηλίκων(εκπαιδευτικοί , γονείς) και την αποτίμηση των αποτελεσμάτων, μέσω εργαλείων έρευνας που θα καθοριστούν από την ΚΕΕ.

3. Υλοποιεί σχέδια εγασίας (project, ερευνητικές εργασίες, βιωματικές δράσεις κ.α)

4. Ενημερώνει και επιμορφώνει τους λοιπούς συναδέλφους της σχολικής μονάδας και διοργανώνει δραστηριότητες (ενδεικτικά, ομιλίες, διαλέξεις, προβολή ταινιών κτλ.) με στόχο την ευαισθητοποίηση όλων των εμπλεκόμενων-γονέων, μαθητών, σχολικής/τοπικής κοινότητας κτλ.

Ο Δ/ντής καλεί τα μέλη να δηλώσουν αν επιθυμούν να γίνουν μέλη τους ομάδας.

Με αίτησή τους επιθυμούν να ενταχθούν στην ΟΔΠ του σχολείου οι εκπαιδευτικοί

1. Φερενίδου Πολυξένη (ΠΕ70)

2. ΚΑλλέα Συρίγω (ΠΕ70)

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποδέχεται τη αίτηση των παραπάνω συναδέλφων και τους ορίζει μέλη της ΟΔΠ

Για το λόγο αυτό συντάχθηκε το πρακτικό αυτό, διαβάστηκε και υπογράφεται όπως ακολουθεί.

Ο Δ/ντής                                                                     Τα μέλη

Ορφανίδης Σάββας