Πράξη 4η-ενδοσχολική επιμόρφωση

12/Θ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΟΥ ΜΑΡΜΑΡΑ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-15

ΠΡΑΞΗ 4η / 17-09-2014

Σήμερα Τετάρτη 17/ 09/ 2014, και μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του Σχολείου συνήλθε ο Σύλλογος Διδασκόντων του 12/θ. Δημοτικού Σχολείου Νέου Μαρμαρά , σε έκτακτη συνεδρίαση με θέμα: «Προγραμματισμός ενδοσχολικής επιμόρφωσης»

Παρόντα ήταν τα παρακάτω μέλη του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου.

1.Ορφανίδης Σάββας ? Δ/ντής 2.Καπλάνης Γεώργιος- Υπ-ντής 3. Καραδήμου Ανθίτσα 4. Ράπτης Μιχαήλ 5. Ανθοπούλου Μαργαρίτα 6. Φερενίδου Πολυξένη 7. Τσαουσίδου Αγάπη 8. Καραδήμου Αννέτα 9. Στυλιανού Στέλλα 10. Μπατζής Χριστόφορος 11. Καλλέα Συρίγω 12. Περπερίδου Βασιλική 13. Καλαϊτσίδης Σταύρος 14. Πασχαλίδου Μαρία 15. Τζιβή Βάγια

Αφού διαπιστώθηκε απαρτία, με όλα τα μέλη του Συλλόγου διδασκόντων παρόντα , ο Δ/ντής στην εισήγησή του αναφέρει πως οι εκπ/κοί του σχολείου θεωρούν πως η συνεχής επιμόρφωση τους είναι απαραίτητη για τη βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου, ιδιαίτερα η ενδοσχολική επιμόρφωση γιατί τα θέματα καθορίζονται από τον ίδιο τον σύλλογο ο οποίος και κρίνει σύμφωνα με τις ανάγκες και τις δεξιότητες των μελών του.

Μετά από συζήτηση αποφασίστηκαν ομόφωνα τα εξής :

1. Να τεθεί όλη η διαδικασία υπό την καθοδήγηση του συμβούλου 1ης εκπ/κής περιφέρειας Χαλκιδικής κ. Μπότσα Γεωργίου.

2. Οι επιμορφώσεις να γίνουν μετά το πέρας των σχολικών εορτών 28ης Οκτωβρίου ? Πολυτεχνείου ? Τριών Ιεραρχών και 25ης Μαρτίου.

3. Τα θέματα της επιμόρφωσης είναι :

α) Οι διαδραστικοί πίνακες στην πράξη ( 28η Οκτωβρίου 2014)

β) Μηχανοργάνωση δημοτικού σχολείου ? ιδιαίτερη έμφαση στο myschool. ( 17-Νοεμβρίου 2014)

γ) Χρήση εργαλείων Web 2.0 στην διδακτική πράξη. (31 Ιανουαρίου 2015)

δ) Δημιουργία ασκήσεων με το πρόγραμμα hot potatoes (25 Μαρτίου 2015)

Για το λόγο αυτό συντάχθηκε το πρακτικό αυτό, διαβάστηκε και υπογράφεται όπως ακολουθεί.